Mi az a Pfizergate-ügy, ami miatt fájhat Von der Leyen feje?

Akadt olyan EP-képviselő, aki „az emberiség történetének legnagyobb korrupciós botrányaként” emlegette az EB elnöke körül kipattant botrányt.

Az EU bírósága mond ítéletet felette, illetve a „Pfizergate” fölött.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kritikus pillanathoz érkezett: a héten az Európai Unió Bírósága döntést hoz a titkos „Pfizergate”-üzenetek ügyében – számolt be a Politico.
A kérdés középpontjában az áll, hogy von der Leyen a Pfizer vezérigazgatójával, Albert Bourlával folytatott szöveges üzenetváltása közérdekű dokumentumnak minősül-e, és ezáltal nyilvánosságra kell-e hozni.
A döntés nem csupán von der Leyen politikai jövőjét befolyásolhatja, hanem az egész EU transzparenciához való viszonyát is.
A bírósági ítélet kimondhatja, hogy a Bizottság megsértette az átláthatósági szabályokat az üzenetek titokban tartásával.
A „Pfizergate” ügy alapját az képezi, hogy a Bizottság nem volt hajlandó kiadni azokat a szöveges üzeneteket, amelyeket von der Leyen a világ legnagyobb vakcinaüzletének megkötése előtt váltott Bourlával.
Az ügyet a The New York Times indította, miután kiderült, hogy az üzenetek bizalmi kapcsolatot alakítottak ki a felek között, elősegítve egy több milliárd eurós vakcinabeszerzési szerződés megkötését.
Ezt is ajánljuk a témában
Akadt olyan EP-képviselő, aki „az emberiség történetének legnagyobb korrupciós botrányaként” emlegette az EB elnöke körül kipattant botrányt.
A szövegek nyilvánosságra hozatalának elutasítása komoly politikai és jogi vitát váltott ki, különösen annak fényében, hogy von der Leyen az EU átláthatósági elveinek védelmezőjeként pozicionálta magát második hivatali ciklusában.
A Bizottság védekezése szerint az üzenetek nem minősülnek hivatalos dokumentumnak, így nem vonatkozik rájuk a közzétételi kötelezettség.
Az Európai Ombudsman korábban már elmarasztalta a Bizottságot az üzenetek kezelésével kapcsolatban,
amit „adminisztratív mulasztásnak” minősített.
Az ombudsman szerint az átláthatóság alapelve jelentősen csökkent von der Leyen hivatali ideje alatt.
A Bíróságon tartott meghallgatások során a bírák kifejezték elégedetlenségüket a Bizottság érveivel, és több alkalommal is élesen bírálták annak eljárását.
A döntés nemcsak von der Leyen politikai hitelességére lehet hatással, hanem az EU döntéshozatali folyamataira is, hiszen az ítélet precedenst teremthet az átláthatóság határainak újraértelmezésére a jövőbeni ügyekben.
Ezt is ajánljuk a témában
A biztonságpolitikai szakértő nem kertelt Ukrajna tervezett uniós tagsága kapcsán.
Nyitókép: OLIVIER HOSLET / AFP